SELECTED NEW STUDENTS FOR 2019 – 2020

LIST OF SELECTED CANDIDATES FOR BD, M.Div and MTh for 2019 SESSION

A. Bachelor of Divinity (BD)


1. James Molsom, SSBA, Tripura
2. Zorindika Ralte, BCM, Buarpui
3. Isaka Bongcher, SSBA, Tripura
4. H. Laltlawmlova, BCM, Mualthuam S
5. Nlangpakkim, VBCA, Manipur
6. Zoherliana Chawngthu, BCM, Rahsiveng, Lunglei
7. Zonunmawia, JSBA, Tripura
8. Janghaolun Haokip, KBC, Manipur
9. Letkholen Haokip, ECA, Manipur
10.M.Lalchungnunga, LIKBK, Nghalimlui
11.Jonathan Laltleipuia, BCM, Zohnuai
12.Lalhnehzova, JSBCA, Tripura
13.Mikaela Reang, JSBA, Tripura
14.LP Lalnunpuia, BCM, Lungsen
15.S.Sumeona, LIKBK, Paithar
16.M.Ngamchinlen Haokip, KBC, Manipur
17.N.Vanlalfeli, BCM, Lawngtlai
18.Lin Lin Sein, Methodist, Myanmar
19.T.Vanlakhuma, BCM, Zotlang (Azl)
20.V.Lalrobuanga, BCM, Mualthuam ‘N’
21.Isai Lalnunzira, BCM, Haulawng
22.Lalrinzuala, UPC (NEI)

B. Master of Divinity (M.Div.)


1. Vanlalhlana, IKK, Chawilung
2. Linda Lalramluahpuii, BCM, Venglai, Hnahthial
3. F.C. Lalhruaizela, BCM, Thingsai
4. HC Ramnghakmawia, BCM, Farm Veng, Lunglei
5. Debosh Chakma, CBC, Chamdur
6. Tana Tukap, NBCC, Arunachal
7. James A.Lalhlimpuia, BBC, Nghalimlui
8. T.Lalremruatpuii, BCM, Lunglei
9. K.Lalrammuana, BCM, Dengsur
10.Ruth Lalthachhungi, PCI, Ramhlun S
11.Ojit Molsom, SSA, Tripura
12.Likha Ruth, NBCC, Arunachal
13.Lishi Taj, NBCC, Arunachal

C. Master of Theology (MTh)

History

1. Jessie Lalramneli, BCM, Chanmari,
2. Likha H. Yepthomi, Baptist, Nagaland
3. L. Rohani Chalai, Baptist, Nagaland
4. Lalrintluanga, PCI, Ramhlun ‘N’
5. Bishukumar Debbarma, Baptist, Tripura
6. Letkholun Haokip, Baptist, AICS

New Testament

1. RC Lalhlimawma, BCM, Lunglawn, Lunglei
2. Tavotso Yorry, Baptist, Nagaland
3. Vanlalduata Tualzik, BCM, Chanmari, Lunglei

D. Diploma in Mission

  1. T. Nghaksanga
  2. V. Lalnunmawia
  3. Laltlanzauva
  4. B. Lalhmingmuana
  5. H. Laltlanmawii
  6. R. Lalfeli
  7. Lalbiakengi

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of
Close Menu
Skip to toolbar